S PP nebo bez PP

Několik slov o koupi štěněte s PP a bez PP.

Pokud si u nás někdo koupí štěňátko, u kterého je samozřejmostí průkaz původu (PP), tak to neznamená, že s pejskem či fenkou musí absolvovat výstavy.

Pejsek s PP může být  stejný  mazlík jako pejsek bez PP, jen s tou výhodou, že u pejska s PP znáte jeho předky a tím si můžete být jisti, že máte doma  skutečnou čivavu a ne křížence.

Můžete se podívat, jak vypadal jeho dědeček, babička i prapra předci i  jaké měli ocenění.

Ono se třeba na první pohled zdá, že pejsek bez PP odpovídá standardu,a také některé čivavky tak opravdu vypadají,  ale pokud by jste se rozhodli takového pejska dál množit, tak vám z vrhů může opravdu vyjít nestandardní čivava, díky předkům, kde se mohlo křížit s jiným plemenem.

U psů s PP by se tohle stát nemělo!

Proč nekupovat psa bez PP

Proč ten “čistokrevný” pes nemá PP?

Často se setkáte s lidmi, kteří mají psa bez PP po rodičích s PP. Takoví lidé vysvětlují, že chovatelé jeho rodičů nemají rádi výstavy, případně že jejich psi jsou výstavně úspěšní, ale uchovnění stojí spoustu peněz a lítání, nebo vám dokonce poví, že štěně bylo nadpočetné a proto se na něj papíry “nedostaly”.

Žádná z těchto věcí není pravdivá. Uchovnění psa, který nemá závažné vady, je poměrně snadná věc. Rovněž praxe s vydáváním papírů jen určitému počtu štěňat se u nás už mnoho let nepraktikuje. Dnes dostává PP každé štěně ve vrhu, a to i když má vady.
Lidé, kteří kryjí psa, aniž by štěňatům vyřídili PP, pravděpodobně mají k nevyřízení důvod – jejich pes není kvalitní, má vady zdravotní, exteriérové nebo povahové, nebo přinejmenším neprošel sítem na zjištění takových vad. Zvlášť u některých plemen je velmi krátkozraké neinformovat se předem o genetických dispozicích, které by mohla štěňata po rodičích nést.

Když tedy kupujete psa bez průkazu původu, je to, jako byste kupovali na rohu auto od překupníka. Můžete se jen modlit, abyste za své peníze dostali to, co bylo avizováno.

http://www.dogsmagazin.cz/dogs/plemena/chovatelsky-servis/psa-s-pp-nebo-bez/

 

Nevíte si  rady? jestli pejska s PP nebo bez , tak pozorně čtěte
 

Vážení zájemci o štěňátka ,pro své dobro si prosím přečtěte tento článek z odborného časopisu.
  Na náš web ho dávám kvůli velmi častým dotazům zájemců o štěňátka ,proč pejska s průkazem  původu.Všechny potřebné pravdivé odpovědi zde najdete a pamatujte že chovatelská stanice ,která produkuje štěňata si svými odchovy a spokojenými zákazníky dělá zároveň reklamu.!  Iva Matulová

Člověk se rozhodne pořídit si psího kamaráda. Někdo si zamiluje štěňátko voříška od sousedů, někdo zajde do útulku pro nějakého opuštěného psíka... a někdo si vybere své "plemeno psů". Někdo ví rovnou, že chce psa jedině s PP, někdo váhá, někdo ani netuší, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez. A právě ti nejčastěji podstupují, i když nevědomě, riziko a pořídí si štěně bez PP.

Mnoho lidí stále neví, proč by na koupi psa bez PP (průkazu původu) mělo být něco rizikového. Množitelé těchto pejsků jsou většinou mnohem lepší obchodníci, než chovatelé čistokrevných psů, a také je jim většinou jedno, komu štěně prodávají, takže neváhají potencionálním zájemcům nabulíkovat hromadu nesmyslů, jenom aby prodali. (Nechci se dotknout těch slušnějších, kteří své fenky kryjí a odchovávají štěňata "sobě pro radost", ale i ti by se měli zamyslet...)

Rádi bychom vás alespoň na základní rizika upozornili a tak vám pomohli ve vašem rozhodování dříve, než si pejska dovezete domů. Průkaz původu je dokladem, že své peníze zaplatíte opravdu za to, co jste si vybrali. Koupě štěněte bez PP se dá přirovnat k situaci, kdy si koupíte v obchodě novou plazmovou televizi a doma v krabici najdete rychlovarnou konvici - dostanete jiné zboží a ještě zaplatíte přemrštěnou cenu.

Upozornění: Pokud se zde mluví o psech bez PP, pak se jedná o psy vydávané za určitou rasu, ale bez dokladu, že se skutečně jedná o zástupce daného plemene. Nemluvíme o křížencích, kteří jsou jako takoví nabízeni. Ti většinou vzniknou (nešťastnou) náhodou a ne jako produkt cíleného krytí.

Jaká tedy mohou být zmíněná rizika?

Víte, že...

1. ...u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?

Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek se projeví.

2. ...je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?

Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. Nejznámější jsou např. dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, hluchota, entropium/ektropium... Psi a feny v čistokrevném chovu by měli mít vyšetření na problémy týkající se konkrétně jejich plemene. Jedinci s těžkým stupněm postižení nejsou do chovu pouštěni vůbec, s lehčími stupni jsou chovatelem používáni s větší rozvahou. Bohužel právě ti, kteří se nedostali do čistokrevného chovu pro těžké zdravotní problémy, jsou často právě rodiči oněch "štěňat bez PP po rodičích s PP".

3. ...až na několik málo výjimek (konkrétně vím jen o pointrech a NKO) neexistuje už mnoho let "nadpočetné štěně"?

Ani vysoký počet štěňat ve vrhu, ani případná exteriérová vada u štěněte není důvodem pro nevydání PP. Lži o nadpočetných štěňatech jsou bohužel dodnes častým argumentem množitelů psů bez PP, na který se mnoho lidí nechá nachytat.

4. ...množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP?

Pan Novák potká v parku paní Veselou, mají podobné pejsky, tak se dají do řeči: "Jorkšír?" "Ano, jorkšír." "S papírama?" "Ale kdeže, na co by nám byly nějaké papíry. My máme psa pro radost a ne na parádění!" "To náš je s papírama, chtěli jsme mít jistotu, že to bude opravdu jork." "Ale prosím vás, tolik peněz vyhodit za papíry! Ten náš stál jenom 10 tisíc!" "Hmmm, to ten náš s PP stál 12." A pro paní Veselou jede záchranka...

Ano, je to tak. Velmi často cena štěněte bez PP dosahuje téměř k ceně štěněte s PP. Bohužel se kupující málo zajímají.

5. ...s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?

Průkaz původu je tady pro vás a ne vy pro něj. K ničemu vás nezavazuje, do ničeho vás nenutí.

6. ...pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?

Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst... Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší "naděje" na častější návštěvy veterináře. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.

7. ...můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?

Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí zato.

8. ...i pes se dá koupit na splátky?

Většina chovatelů vám umožní i splátkový kalendář. Dobře totiž většinou víme, jaké to je, když nemáte potřebnou částku právě pohromadě.

9. ...velmi často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?

Ano, valná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku - takže feny jen rodí a rodí, neexistuje říje, aby fena nebyla nakryta (ve 4-5 letech jsou zdravotně naprosto odrovnané), a za minimální náklady - tedy bez potřebné péče o rodiče i mláďata. Štěňata jsou prodávána předčasně (dříve než v 7 týdnech by štěně od matky jít nemělo a to i tehdy, když už fena nekojí delší dobu), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Ta, která se neprodají tady, putují do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat "dobrý pocit", že jste jednomu štěněti pomohli (i na to množitel často sází), ale podporujete tak týrání řady dalších.

Máte ještě nějaký rozumný důvod pro pořízení psa bez PP?

 

Nejčastější pověry

1. Se psem s PP bych musel na výstavy.
To samozřejmě není pravda. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.

2. Fena s PP by musela mít štěňata.
Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, ani PP k tomu nezavazuje.

3. Pes s PP potřebuje zvláštní péči
Ne, pes s PP je stejný jako každý jiný. Nepotřebuje žádné zvláštní očkování oproti psům bez PP, ani žádnou dražší veterinární péči, ani žádné speciální krmivo... V těchto nárocích jsou si všichni psi rovní, jen u těch bez PP
někteří majitelé méně hledí na kvalitní krmivo, jiná očkování než proti vzteklině atd. A veterinární péče se vzhledem k tomu, o čem jste se mohli dočíst výše, může u psa bez PP naopak prodražit, takže ve výsledku mnoho lidí peníze ušetřené při koupi psa postupně zaplatí u veterináře.